سنکرون نخستین واحد گازی کلاس اف گروه مپنا با شبکه سراسری برق در بندرعباس

نخستین واحد گازی نیروگاه کلاس اف پروژه هنگام با تلاش‌های مهندسان و کارکنان شرکت مپنا توسعه سه و پیمانکاران پروژه در ساعت ۱۸:۵۹ روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۱۰، با موفقیت سنکرون گردید و به شبکه سراسری برق متصل .
قرارداد احداث نیروگاه­های کلاس اف در قالب ۸ ساختگاه، در دو مرحله و در مجموع به میزان ۵۰۰۰ مگاوات از طرف شرکت مادر تخصصی نیروی برق حرارتی در آبان ماه ۱۳۹۶ به گروه مپنا سپرده شد. چهار پروژه دارای اولویتِ مرحله نخست قرارداد، شامل هنگام (بندرعباس)، دوکوهه (اندیمشک)، سهند (تبریز) و ویس (اهواز) از طرف گروه مپنا به شرکت احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا (توسعه ۳) واگذار شد که عملیات اجرایی آن‌ها در حال انجام است. در راستای بهبود میزان بهره‌وری نیروگاه‌های حرارتی و توسعه صنعت برق کشور، گروه مپنا قرارداد انتقال دانش فنی ساخت توربین و ژنراتورهای کلاس اف ، که نسبت به نوع پیشین خود از بهره‌وری بالاتری برخوردار هستند، را با گروه زیمنس آلمان امضاء نمود. به کارگیری توربین و ژنراتورهای کلاس اف صرف‌نظر از بهره‌وری بالا، از آلایندگی کمتری برخوردار است که در راستای اهداف توسعه پایدار و عهدنامه‌های بین‌المللی، به‌ویژه توافقنامه پاریس بوده و سازگاری بیشتری با محیط‌زیست دارد. هم­چنین، این انتقال دانش فنی بر بهبود اشتغال­زایی در کارخانه­ ها موثر بوده و توان صنعت برق کشور را در شرایط تحریم افزایش خواهد داد.
پروژه نیروگاه سیکل‌ترکیبی هنگام به‌عنوان نخستین ساختگاه از مجموعه تفاهم‎نامه احداث نیروگاه‎های کلاس اف ، شامل دو واحد گازی از نوع توربین‌های کلاس اف ، هر کدام به ظرفیت اسمی ۳۰۷ مگاوات، به همراه یک واحد بخار به ظرفیت اسمی ۲۹۲ مگاوات و در مجموع به میزان ۹۰۶ مگاوات و با میزان بهره‌وری ۵۸% در حالت سیکل‌ترکیبی به همراه سیستم خنک‌کن یک‌بارگذر به­صورت EPCF می‌باشد. از دستاوردهای مهم پروژه می‌توان به کسب دانش و بومی‌سازی نصب و راه‌اندازی واحدهای کلاس اف در گروه مپنا، بیشینه استفاده از توانِ متخصصان داخلی و کمینه‌سازی میزان نظارت شرکت‌های خارجی بر عملیات اجرایی، ارائه و اجرای طرح توسعه پست نیروگاه موجود جهت جلوگیری از تاخیر راه‌اندازی واحد نخست با پست GIS و هم‌چنین عدم توقف روند اجرایی پروژه در شرایط همه­گیری ویروس کرونا با به‌کارگیری و نظارت بر شیوه‌نامه‌های ایمنی و بهداشتی، اشاره کرد.​​